Budżet Obywatelski Miasta Krakowa – 2023

Od 1 lutego w jubileuszowej dziesiątej edycji Budżetu obywatelskiego miasta Krakowa mieszkańcy będą mogli zaproponować pomysły na projekty dzielnicowe oraz ogólnomiejskie. To okazja, aby nie tylko zmieniać swoje otoczenie, ale także by realizować nietuzinkowe pomysły wspólnie z sąsiadami. Zachęcamy do odwiedzenia strony www.budzet.krakow.pl oraz do samego składania propozycji zadań. Etap składania pomysłów przez mieszkańców potrwa do 2 marca br.  

Chcesz zaangażować się w ulepszenie dzielnicowej lub ogólnomiejskiej przestrzeni, ale nie wiesz od czego zacząć? W poniższej broszurze przybliżono zasady działania budżetu obywatelskiego, które podpowiedzą Ci jak od pomysłu przejść do projektu i jego realizacji.

Przed nami X jubileuszowa edycja budżetu obywatelskiego

Autor p. Emilia Król

38 milionów złotych zaplanowano na projekty w ramach jubileuszowej X edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy będą mogli składać swoje propozycje już od 1 lutego do 2 marca.

To okazja, aby nie tylko zmieniać swoje otoczenie, ale także by realizować nietuzinkowe pomysły wspólnie z sąsiadami.

W przeciągu tych wszystkich lat od kiedy funkcjonuje budżet obywatelski krakowianie wspólnie z miejskimi jednostkami zrealizowali ponad 900 projektów od I-VIII edycji.  Natomiast łączna kwota wszystkich dotychczasowych edycji (I-IX)  BO to 189 milionów złotych.

Od kilku lat mieszkańcy nie tylko składają, ale także najchętniej głosują na zielone inwestycje w mieście. Dobitnym przykładem są zwycięzcy ubiegłorocznej edycji, gdyż największe poparcie zyskały projekty „posadźmy drzewa na Rynku Głównym”, „zagospodarowanie Bagrów” oraz „Kraków zrywa z betonem”.

Te wnioski jeszcze czekają na realizację, ale wiele innych już zmieniło otoczenie krakowian.

Mieszkańcy Krakowa w ramach BO chętnie tworzyli w swoich dzielnicach parki kieszonkowe, ogrody osiedlowe i społeczne czy zielone przystanki. 

W tym roku kwota jest identyczna jak w roku ubiegłym i podobnie została też podzielona, gdyż 30 mln 400 tys. złotych przeznaczono na projekty dzielnicowe, natomiast 7 mln 600 tys. złotych na wnioski ogólnomiejskie. Daje to łączną sumę 38 mln złotych. 

Warto wspomnieć, że koszt realizacji jednego projektu ogólnomiejskiego nie może być niższy niż 25 000 zł oraz wyższy niż 1 520 000 zł.

Natomiast minimalna kwota składanego projektu dzielnicowego to 2,5 tys. złotych, ale górna  wartość jest zależna od dzielnicy. 

Szczegółowy rozkład przedstawia tabela

Zainteresowani wnioskodawcy mogą już dzisiaj zapoznać się ze szczegółowym harmonogramem.

– Spotkania konsultacyjne z mieszkańcami – luty

– Składanie projektów – od 1 lutego  do 2 marca

– Publikacja wyników weryfikacji – 12 czerwca

– Składanie protestów wobec wyników oceny prawnej – od 12 do 21 czerwca

– Sporządzenie i ogłoszenie listy projektów, które będą poddane głosowaniu – do 12 lipca

– Głosowanie – od 22 września do 6 października

– Ogłoszenie wyników głosowania -30 października

– Zatwierdzenie projektów do realizacji – do 15 listopada

Informacje o BO będą aktualizowane na stronie www.budzet.krakow.pl.

W sprawie projektów składanych do BO można się kontaktować z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia UMK pod numerem (telefon 12 616 11 11) lub mailowo budzetobywatelski@um.krakow.pl

: Budżet Obywatelski – Broszura

Zgłoś projekt na www.budzet.krakow.pl

Możesz to zrobić od 1 lutego do 2 marca.

Zachęcamy  do obserwowania profilu Facebook https://www.facebook.com/budzet.krakow  

oraz Instagrama https://www.instagram.com/budzet_obywatelski_krakow/